Skip to content

Творча спадщина Й. С. Баха надзвичайно велика, охоплює понад 1000 композицій, з них 320 світських і духовних кантат, багато мес, «Різдвяна» й «Великодня» ораторії, численні хорали, мотети, інструментальні твори тощо.

Більшість вокальних творів Й. С. Баха написана на релігійні тексти (напр., «Страсті за Іоанном», 1723, «Страсті за Матвієм», 1729, «Меса сі мінор», 1733—38). Музика їх пройнята глибоким релігійним почуттям і, разом з тим, філософською заглибленністю. З світських вокальних творів Й. С. Баха особливий інтерес являють кантати «Феб і Пан», «Селянська», «Кавова», безпосередньо зв’язані з тодішнім побутом.

Інструментальна музика Й. С. Баха написана для органа (прелюдії, токкати, фантазії, фуги тощо), для клавесина («Добре темперований клавір» — 48 прелюдій і фуг, «Мистецтво фуги», 6 партит, 6 французьких сюїт, 6 англійських сюїт тощо). Створив сонату для скрипки-соло, сюїти для віолончелі-соло, а також музику для симфонічного оркестру (6 «Бранденбурзьких концертів», 4 сюїти), концерти для скрипки з оркестром, для клавесину з оркестром та ін.

Інструментальні твори Й. С. Баха стали джерелом транскрипцій багатьох композиторів, зокрема Ф. Ліста, Ф. Бузоні, С. Рахманінова. Фортепіанні транскрипції деяких органних творів Й. С. Баха зробили й українські композитори — Л. Ревуцький, Г. Беклемішев.

Доля творчої спадщини Й. С. Баха

Складною виявилася і доля його спадщини. За життя Баха добре знали. Проте після смерті композитора ім’я і музика Баха стали потрапляти у забуття. Справжній інтерес до його творчості виник лише в 1820-і роки, що розпочався з виконання 11 травня 1829 року в Берліні «Пристрастей по Матвію», що організував Фелікс Мендельсон-Бартольді (1809—1847) і якому належить честь «Повернення до життя» музики Баха. Майже 80 років після смерті Баха і його повного забуття, його імя і музика були знову повернені культурному суспільству. Це надало неймовірний імпульс до публікації його творів і їх виконанню.

У 1850 було створено «Бахівску спільноту», яка прагнула виявити і опублікувати всі рукописи композитора (за півстоліття було видано 46 томів).

З 1950 року у Лейпцигу проводиться Міжнародний конкурс імені Йоганна Себастьяна Баха.